1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (ще ніхто не проголосував, станьте першим!!!)
Loading ... Loading ...

Чи бути ФАПам на селі?

vrach_0

Останнім часом в Україні активно обговорюють чергову медичну реформу, зокрема тему госпітальних округів і проблем, що можуть виникнути при їх створенні.

Одна з таких – подальша доля первинної ланки системи охорони здоров’я в сільській місцевості. Що саме та як у ній буде змінено, детально зараз навряд чи хтось зможе розповісти. Ні влада на місцях, ні працівники медичної галузі, ні тим паче пацієнти не знають усіх нюансів реформи. А у вищих ешелонах влади деякі важливі питання просто не висвітлюють. Так, ніде: ні в розпорядженні Кабінету Міністрів України №1013-р «Про схвалення Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я», ні в урядовій постанові №932 «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів» не йдеться про фельдшерсько-акушерські пункти. В означених вище документах написано про первинну ланку медицини, сімейних лікарів, амбулаторії, поліклініки й жодного слова – про ФАПи.

Що маємо на сьогодні?

Наразі фельдшерсько-акушерські пункти – одна з невід’ємних складових первинної ланки системи охорони здоров’я в сільській місцевості. Саме вона найближча до людей, саме сюди селяни звертаються за першою медичною допомогою. Звісно, стан багатьох ФАПів нині в Україні в цілому й на Полтавщині зокрема залишає бажати кращого.

- Там немає не те що високотехнологічного обладнання, але часом навіть і сучасного тонометра. Наприклад, робочі місця стоматологів служать по сорок років і вже давно не те що не відповідають сучасним вимогам, а взагалі ставлять під сумнів можливість надання якісної медичної допомоги. Технічний стан приміщень – це окреме питання: десь тече дах, десь проблеми з опаленням, десь немає водопостачання, каналізації. Ситуацію з медичним обслуговуванням в сільській місцевості я дуже добре знаю, адже працював депутатом трьох скликань обласної ради, і вже вдруге обраний депутатом Верховної Ради України від 147-го виборчого округу на Полтавщині. У тих населених пунктах, де місцеве підприємство допомагає соціальній сфері й сільський голова, що називається, на місці, ситуація може бути кращою, – говорить народний депутат України Олег Кулініч.

- Усе залежить від органів самоврядування на місцях, як вони утримують фельдшерсько-акушерські пункти. Первинна мережа фінансується з місцевих бюджетів. Раніше кошти на неї виділяли сільські та селищні ради, нині, років п’ять уже, районні. Коли ФАПи були на утриманні сільрад, їхній стан був гіршим, ніж тепер, коли фінансування стало йти з районних бюджетів, – зазначає заступник директора Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Юрій Курилко.

Що в планах?

Оскільки в урядових документах немає ні слова про подальшу долю фельдшерсько-акушерських пунктів, чимало громадян припускають, що ці заклади системи охорони здоров’я будуть ліквідовані. У зв’язку з цим виникає ряд питань. Де отримуватимуть першу медичну допомогу, якщо не в ФАПах, жителі сільської місцевості? Якщо її надаватимуть сімейні лікарі, хто їх забезпечуватиме транспортом і паливно-мастильними матеріалами, щоб можна було швидко дістатися до хворих? Чи захочуть в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини утримувати щось на кшталт фельдшерсько-акушерських пунктів? Якою буде доля тих медичних працівників, які нині працюють у ФАПах?

- Про те, щоб відмовитися від ФАПів, мова поки що не йде. Вони будуть у структурі сімейних амбулаторій. Фельдшерсько-акушерські пункти як надавали, так і надаватимуть першу медичну допомогу в сільській місцевості. Вплив на первинну ланку системи охорони здоров’я матиме здебільшого місцеве самоврядування, – розповів Юрій Курилко.

Ще одне гостре питання, яке постає у зв’язку з планами уряду щодо цієї реформи в секторі охорони здоров’я: який же механізм надання медичних послуг передбачається для мешканців спеціалізованих будинків-інтернатів? Система надання медичних послуг підопічних цих закладів поки що залишається незрозумілою, принаймні вище згадані документи Кабміну на це питання світло не проливають. Тож викликає дуже велике занепокоєння доля медичного обслуговування цих людей, зокрема – інвалідів. Адже, нагадаю, що це в тому числі й хворі психоневрологічного профілю. Вони постійно проживають у таких інтернатах, це фактично єдиний їхній дім.

Думка народного депутата

- Ми повинні зрозуміти, яку ціль переслідує реформа системи охорони здоров’я: покращення якості медичних послуг чи економія коштів? Якщо друге, то, погортавши видатки державного бюджету, можна знайти десятки статей витрат, фінансування яких викликає не те що сумнів, а й подив. Якщо ми запроваджуємо реформу в інтересах людей, то треба виходити, у першу чергу, з їхніх потреб. Коли скасовуватимемо щось, маємо запропонувати більш якісну альтернативу. На сьогодні людина може звернутися до ФАПу цілодобово й отримати хоч якусь допомогу. Якщо вона не може бути якісною, це не означає, що не повинно бути взагалі ніякої, – вважає Олег Кулініч. – Реформа не повинна віддаляти медицину від пересічного українця. Думаю, саме цей принцип повинен визначити майбутнє сільських ФАПів. І поки цієї альтернативи не запропоновано, їх закриття буде антисоціальним кроком.

Віолета Скрипнікова

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>