1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (ще ніхто не проголосував, станьте першим!!!)
Loading ... Loading ...

Що не можна робити в ”жилавий” понеділок

83ab40aa5f20931de7c94cd4f30dd6-bigimg

Сьогодні, 27 лютого, розпочинається Великий Піст, який триватиме до Великодня. Його мета- підготуватись до святкування цього православного свята. Перший день Великого Посту є найсуворішим та багатим на заборони.

У перший понеділок Великого посту не варили гарячого. Мабуть, це був чи не єдиний день, коли в хаті не було на обід борщу. Цей день називали «Жиляним», або «Жилавим», понеділком, бо обов’язково пекли на черені або на сухій сковороді (без олії) прісні коржі — «жиляники», «жиловики», «жиловці», «жалованики», «дужики», «жильні коржі», «жильники». Їх споживали, вірячи, що вони додають сили, від них можна стати жилавими, дужими — звідси й назва.

Перший тиждень Великого посту обріс усілякими заборонами, що не мали очевидного зв’язку з ідеєю постування як вияву співчуття до страждань (страстей) Господніх. У перший, Жилавий, понеділок не ходили в гості, а жінкам не годилося заходити до чужих хат навіть за позичкою. Боялися, що разом із ними до хати можуть ускочити злидні. З цієї ж причини у Жилавий понеділок не позичали хліба й солі, не давали сірників і жару для розтопки печі, щоб не віддати з хати добробут. На Полтавщині ставилися до Жилавого понеділка так: «Не можна в Жилявий понеділок чужим бабам входити в чужу хату. Бувало, зайде хтось та позавидує — і переведеться! Хай дітей посилає, як щось треба»

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>